Documentation from my installation Easy Peasy that was part of the very interesting exhibition and eco-project Komorebi at BWA Contemporary Art Gallery in Katowice, Poland. The curators text by Aneta Zasucha that you can read down below is in Polish. With Easy Peasy I wanted to create an laboratory environment to children and other visitors where they could participate in the exhibition by hanging their own peaces of art on the wall next to my name.All of the colours where natural and consisted of juices as well as dried and powdered fruits and vegetables.At the end of the exhibition the whole wall was filled with artworks. The idea came to me when I became a mother myself and thought about how seperated the art galleries are from children, who never are able to touch or interact with the art pieces. I wanted to create an environment that would be open and welcoming where children got to be part of the exhibition and fell that they actually participated.
Trailer to the video-documentation that was part of the installation.
Komorebi — ekoprojekt (nie tylko) dla dzieci
Kiedy byłam dzieckiem, spędzałam dużo czasu na wsi i w lesie. Przemierzyłam leśnymi ścieżkami niezliczoną ilość kilometrów upajając się ciężkim, wilgotnym zapachem mchu i ziemi, nasłuchiwałam odgłosów zwierząt i szukałam ich tropów. Teraz, kiedy jestem już dorosła, staram się wyjeżdżać poza centrum miasta jak najczęściej, bo czuję, że na łonie natury „wracam do siebie”. Lubię kłaść się pod drzewem i patrzeć na słońce przebijające się przez liście. Temu pięknemu zjawisku optycznemu Japończycy nadali określenie komorebi. Tak właśnie nazwałam projekt, który powstał z miłości do natury.
Ta wystawa utkana jest z ptasich treli, zapachu mchu rosnącego na gałęzi leżącej na mokrej ściółce, szumu kołyszących się na wietrze drzew. Zachwytem nad cudem natury dzielą się również artystki i artyści, których zaprosiłam do współpracy. Każda z osób poprzez swoją pracę opowiada w inny sposób o tym, co jest dla niej ważne w kontakcie z przyrodą: co ją ciekawi, co zachwyca, co inspiruje, co kocha, co niepokoi. Ale wszystkie opowieści łączy jedno — głębokie przekonanie o tym, że jesteśmy nieodłączną częścią przyrody i że naszym obowiązkiem jest to, żeby traktować ją z szacunkiem.
Wystawa jest polem do swobodnej eksploracji, doświadczania sztuki wszystkimi zmysłami. Dzieci mogą dotykać, wąchać, nasłuchiwać dzieł sztuki. Projekt ma zwrócić uwagę na silny aspekt naturalnej, nierozerwalnej więzi człowieka z naturą. Ta relacja to terytorium, na którym zbiegają się refleksje socjologów, etyków, przyrodników, ekologów, artystów. W dobie kryzysu klimatycznego, każde działanie ekologiczno-edukacyjne ma ogromne znaczenie, dlatego realizujemy również warsztaty, akcje artystyczne, spotkania jako działania towarzyszące wystawie. Będą one miały na celu uwrażliwianie na piękno otaczającej nas przyrody i zwiększenie ekologicznej świadomości. Spotkania będą realizowane zarówno w Galerii Sztuki Współczesnej BWA jak i na łonie natury. Staraliśmy się stworzyć projekt jak najbardziej ekologiczny, ograniczając do minimum ilość śmieci powstałych podczas realizowania wystawy. Prace stworzone przez artystów są wykonane z naturalnych tworzyw a druki towarzyszące projektowi są drukowane na papierze z recyklingu.
Kuratorka — Aneta Zasucha
Wystawa otwarta od 11 lipca 2020 roku od godz. 10:00 (ze względu na obecną sytuację epidemiczną nie będzie wernisażu). Wystawa potrwa do 20 września 2020 roku.
Artystki i artyści
Natalia Bażowska
Michalina Bigaj
Joanna Bronisławska / Asi Mina
Kornel Janczy
Anna Królikiewicz
Diana Lelonek
Krzysztof Maniak
Diana Rönnberg
Matylda Sałajewska
Michał Smandek
Paweł Szeibel
Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan / do dizajnu
Urszula Zajączkowska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz